Zagrożenia zdrowotne niektórych kosmetyków

Kosmetyki stały się nieodzowną częścią wszystkich rytuałów piękna. Z tego powodu wiele firm na całym świecie nieustannie pracuje, aby zaoferować wszelkiego rodzaju produkty do tych celów. Jednak w ostatnich latach rośnie świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą wiele z tych produktów po zastosowaniu, gdyż niestety można spotkać podróbki, wykonane z użyciem dość szkodliwych substancji. W tym sensie chęć zaoszczędzenia trochę pieniędzy przy zakupie makijażu może oznaczać narażenie się na duże ryzyko dla zdrowia. Z tego powodu należy być dobrze poinformowanym i zachować ostrożność przy zakupie takich przedmiotów.

Zagrożenia zdrowotne niektórych kosmetyków

W niektórych mydłach antybakteryjnych, balsamach do ciała i makijażu znaleziono wiele groźnych dla zdrowia substancji chemicznych. Według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), składniki takie jak ftalany, triklosan i oksybenzon są powszechne w produktach codziennego użytku. Badania powiązały stosowanie tych produktów ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, przedwczesną menopauzą, trudnościami poznawczymi i wieloma innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet produktów kosmetycznych. Tutaj nauczysz się jak to robić: https://www.femine.pl/czytanie-skladow-kosmetykow-najskuteczniejszym-sposobem-na-dbanie-o-siebie

Aby dokonać tego ustalenia, eksperci wzięli dane od 100 nastoletnich dziewcząt, które przestały używać swoich produktów do higieny osobistej na trzy dni i zastąpiły je takimi, które nie zawierały ostrych substancji chemicznych. U wszystkich pobrano potem próbkę moczu i zespół naukowców stwierdził, że poziom tych substancji obniżył się o 25-45%.

Badane kobiety były nastolatkami, ponieważ to one częściej używają tych produktów niż dorośli. Do tego dochodzi fakt, że ich ciała wciąż się rozwijają, co szczególnie zwiększa ryzyko zaburzeń hormonalnych. W ostatnich latach to i inne badania podniosły czerwone flagi o negatywnym wpływie substancji chemicznych na hormony i inne układy organizmu.

Inne konsekwencje stosowania szkodliwych kosmetyków

Poza wymienionymi wyżej skutkami istnieje szereg innych konsekwencji, które mogą wystąpić przy nieostrożnym stosowaniu kosmetyków:

  • Choroby skóry, takie jak trądzik i zapalenie skóry.
  • Reakcje alergiczne i wrażliwość.
  • Utrata naturalnych olejków w skórze.
  • Plamy i zatkane pory.
  • Podwójna inwestycja pieniędzy, bo produkt okaże się bezużyteczny.
  • Łatwo blakną.
  • Mogą powodować przedwczesne starzenie się.