Minimalizm kosmetyczny, czyli jak kupować mniej kosmetyków

Nadmiar kosmetyków może być równie szkodliwy, jak ich brak. Minimalizm kosmetyczny to najlepszy sposób na zachowanie urody i dobrego samopoczucia. Sprawdź, jak zachować umiar przy ich zakupie.

Minimalizm kosmetyczny i zakupy

Wybierasz się na zakupy? Chcesz uzupełnić swoje zapasy? Zanim to zrobisz, zobacz, czego tak naprawdę potrzebujesz. Wyjmij wszystkie produkty, sprawdź daty i zużyj te, które mają krótki termin przydatności. Kosmetyki przeterminowane wyrzuć. Produkty, które nie sprawdzają się na twarzy np. kremy, zużyj na dłonie i stopy. Te części ciała są najbardziej odporne. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i zużyjesz te, które już nabyłaś.

Higiena ciała u alergików. Z jakich kosmetyków korzystać?

Oddaj, zanim się przeterminuje

Jeśli masz nadmiar kosmetyków i wiesz, że nie jesteś w stanie ich zużyć przed terminem przydatności – oddaj. Zrobisz w ten sposób komuś przyjemność, a sama zyskasz więcej miejsca. Tak samo zrób z produktami, które przestały służyć Twojej skórze. Nie trzymaj ich do momentu, aż skończy się ich ważność. W ten sposób zmarnujesz pieniądze i czas, który przeznaczyłaś na ich zakup.

Kupiłaś, używaj

Kosmetyki nawet najlepsze, nie mają szansy zadziałać, jeśli ich nie używasz. Postaw produkty w widocznym miejscu i aplikuj systematycznie na skórę. Produkty kosmetyczne używane sporadycznie (chyba że produkt nie jest do codziennego stosowania) w większości przypadków nie działają.

Nie kupuj nadprogramowo

Kupowanie produktów kosmetycznych na zapas nie ma większego sensu. Wydawanie pieniędzy na coś, co być może nigdy nie zostanie zużyte, wszak kobieta zmienną jest, to marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Weź też pod uwagę fakt, że potrzeby Twojej skóry ulegają zmianie wraz z upływającym czasem i zmieniającą się aurą. Kosmetyki, które do tej pory służyły Ci, mogą z czasem przestać działać, tak jak tego oczekujesz, i będziesz zmuszona sięgnąć po nowe.

Zanim kupisz, wypróbuj

Przed zakupem nowego kremu, szamponu lub innego artykułu do pielęgnacji poproś o próbki. Wiele firm, zwłaszcza tych z „wyższej półki” wprowadza do sklepów płatne próbki. Jeśli nie wiesz, czy dany produkt jest dla Ciebie, weź próbkę. Oszczędzisz w ten sposób pieniądze i sprawdzisz, czy ten produkt służy Twojej skórze.

Mniej znaczy więcej

Minimalizm kosmetyczny to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą. Stosując sprawdzone i w ograniczonych ilościach kosmetyki łatwiej wychwycisz ich niepożądane działanie. Jeżeli Twoja skóra jest nadwrażliwa i skłonna do podrażnień, stosuj tylko sprawdzone produkty – dermokosmetyki i produkty hipoalergiczne. Dermokosmetyki to preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji wysoko wrażliwej skóry. Pozbawione substancji drażniących i poddawane wielu specjalistycznym badaniom dermatologicznym produkty do wymagającej skóry dostępne są w aptekach.

Jakość produktu jego wyznacznikiem

Wybierając kosmetyki postaw na ich jakość, a nie ilość. Wybieraj sprawdzone, o konkretnym działaniu produkty przyjazne dla Twojej skóry. Nie kupuj tanich, źle przechowywanych kosmetyków od ulicznych sprzedawców, na osiedlowych bazarkach i od anonimowych osób w Internecie. Pamiętaj, że tego typu artykuły kosmetyczne mogą spowodować duże problemy dermatologiczne, a ich leczenie może być długotrwałe i drogie.

Ograniczenie zakupów przypadkowych kosmetyków i minimalizm kosmetyczny to najlepszy sposób na świadomą pielęgnację skóry. Inwestycja w dobrej jakości preparaty kosmetyczne i zdrowy styl życia to najlepszy sposób na zachowanie młodości i urody przez długi czas.