Higiena ciała u alergików. Z jakich kosmetyków korzystać?

Coraz większy procent naszego społeczeństwa cierpi z powodu różnych alergii. Można je podzielić na wiele rodzajów – alergie pokarmowe, kontaktowe, a w tym również alergie skórne. Ci, którzy się z nimi zmagają, muszą uważać na całą masę alergenów zawartych w kosmetykach codziennego użytku. Kiedy skóra alergika jest w kiepskim stanie, zazwyczaj poleca się preparaty lecznicze, które można zakupić w aptekach. Na co dzień jednak niemal każdy szampon, żel pod prysznic, peeling, czy nawet mydło w kostce, może stać się powodem alergii, jeśli nie sprawdzimy dokładnie ich składu przed użyciem. Z jakich kosmetyków powinni więc korzystać alergicy do higieny i pielęgnacji ciała?

Minimalizm kosmetyczny, czyli jak kupować mniej kosmetyków

Kosmetyki to najczęstszy powód alergii skórnych

Niestety kosmetyki zawierające w swoim składzie wiele drażniących wrażliwą skórę alergika substancji, są najczęstszym powodem występowania alergii skórnych. Uczulać może bardzo wiele składników, z czego te obarczone największym ryzykiem można podzielić na:
substancje zapachowe,
substancje konserwujące,
bazy kosmetyków,
ekstrakty roślinne.

Osoby borykające się na co dzień z takimi dolegliwościami jak atopowe zapalenie skóry, które również swoje podłoże ma najczęściej w alergiach skórnych, zmuszone są niejednokrotnie wybierać dla siebie kosmetyki jedynie wśród ofert aptek proponujących preparaty ściśle dostosowane do wymagającej skóry. Czy w ofertach ogólnodostępnych i przede wszystkim tańszych drogerii nie ma jednak żadnych bezpiecznych zamienników?

Kosmetyki naturalne, hipoalergiczne i dla skóry wrażliwej

Na szczęście na polskim rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej produktów, które przechodzą bardzo rygorystyczne badania jakości pod kątem bezpieczeństwa stosowania. Wymogi wobec nich są bardzo wysokie, ponieważ z założenia kosmetyki hipoalergiczne i te dostosowane do skóry wrażliwej nie mogą wywoływać podrażnienia ani reakcji alergicznych nawet na najdelikatniejszej skórze.

Równie warte uwagi są kosmetyki naturalne – kiedy w swoim składzie rzeczywiście nie zawierają one żadnych chemicznych substancji konserwujących albo zapachowych, są one całkowicie bezpieczne w stosowaniu. Co ważne, naturalne kosmetyki tworzone są z różnych roślin, owoców, a nawet warzyw, więc warto upewnić się, że alergia nie występuje właśnie na zawarty w preparacie składnik roślinny.

Mniej, znaczy lepiej

Skóra alergika często ma osłabioną barierę ochronną, przez co składniki kosmetyków mogą ją tak dotkliwie podrażniać. Nawet jeśli używamy produktów przeznaczonych dla wrażliwej skóry, nigdy nie należy stosować ich więcej, niż jest to rzeczywiście potrzebne. Nie bez powodu tak często zaleca się stosowanie czystej wody, gdy alergik źle reaguje na różnego rodzaju toniki do twarzy, czy nawet preparaty do zmywania makijażu. Im mniej obciążenia dla delikatnej skóry, tym lepiej będzie się ona czuła i wyglądała.